Svjetski dan šećerne bolesti - 14.studenog

Autor: Mate Vuković, 14. 11. 2016.

Šećerna bolest obuhvaća grupu metaboličkih bolesti karakteriziranih hiperglikemijom, koja je posljedica poremećaja stvaranja, lučenja i/ili djelovanja inzulina, a predstavlja velik javnozdravstveni problem. Prema procjeni IDF-a prevalencija šećerne bolesti za dobnu skupinu od 20 do 79 godina starosti u svijetu u 2013. godini iznosila je 8,3 %, a u Europi 8,5 %.
Prema podacima CroDiab registra, u Republici Hrvatskoj 2014. godine broj je oboljelih odraslih osoba iznosio 254 296. Važno je naglasiti kako 50 % bolesnika nije otkriveno tako da se ukupan broj oboljelih procjenjuje na više od 400 000.
Šećerna se bolest nalazi na devetom mjestu vodećih uzroka smrti u 2014. godini s 2,48 udjela u ukupnoj smrtnosti na 100 000 stanovnika (za muškarce ona iznosi 2,07 % a za žene 2,85 %).
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije procjenjuje se da u svijetu danas više od 366 milijuna osoba boluje od šećerne bolesti, a stručnjaci procjenjuju da će bez javnozdravstvene intervencije do 2030. godine taj broj porasti do 550 milijuna.
S obzirom na veliki broj oboljelih, ali i izraženi trend daljnjeg porasta, šećerna bolest predstavlja veliki javnozdravstveni problem. Najčešće komplikacije šećerne bolesti su kardiovaskularne bolesti, nefropatija, retinopatija, neuropatija, dijabetičko stopalo i posljedična amputacija donjih ekstremiteta. Komplikacije su glavni uzrok mortaliteta i sve većeg opterećenja zdravstvenog proračuna. Danas se oko 85 posto sredstava utrošenih za dijabetes utroši upravo na liječenje komplikacija te bolesti. Trošak liječenja šećerne bolesti i njezinih posljedica u Hrvatskoj iznosi 2,5 milijarde kuna godišnje, odnosno 11,5 posto proračuna Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje.

Vijest je prenesena s internetskih stranica Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“