Ruđer Bošković rođen je u Dubrovniku 18. svibnja 1711. godine gdje je stekao osnovno obrazovanje da bi potom krenuo za Rim gdje stupa u isusovački Collegium Romanum gdje je završio filozofiju i teologiju. Poznajemo ga kao hrvatskog matematičara, astronoma, geodeta, fizičara, filozofa i isusovca.
Ruđer Bošković se bavio mnogim matematičkim problemima, npr logaritmima negativnih brojeva itd.
Osim matematike, bavio se i atronomijom za čije je područje napisao knjigu Pera pertinentia ad opticam et astronomiam u kojoj je sve relativno, kako vrijeme tako i prostor. U geodeziji je iznio ideju o geoidu kao obliku zemlje.
U optici je poznat po instrumentima kao što su prizma sa promjenjljivim kutom i kružni mikrometar.
Što se tiče teorije atoma u svojoj knjizi Theoria philosophiae naturalis redacta ad unicam legem virium in natura existentium, iznosi kako je sve materija i kretanje.
Period života koji je provodio u Collegiumu Romanumu bio je sve samo ne dosadan. Zanimlljivo je napomenuti kako je u toj školi npr bilo zabranjeno diktiranje gradiva, pa se učilo najviše uz pomoć nastavnika. Ne moramo ni spominjati kako se Ruđer istakao na području Crkve koja mu je u zauzvrat omogućila da provede tri godine u novicijatu Svetog Andrije gdje je slušao i retoriku, da bi potom uspješno prešao u rimski kolegij nastavljajući sa školovanjem te slušanjem matematike i filozofije.
U matematiku ga uvodi Horacie Borgondino poznati ljubitelj poezije i humanist na kojeg će se (što je ovako zanimljivi detalj za spomenuti) požaliti sam Ruđer tvrdeći da nije imao pravo školovanje što se tiče matematike, uključujući profesora i literaturu.

Nakon što je završio prvi stupanj fakulteta Ruđer je morao prihvatiti posao u nižim zavodima gdje je proveo 5 godina. Možemo reći kako je svoje nezadovoljstvo radeći na ovim poslovima rješavao tako što je navečer radio na osobnom usavršavanju kad je počeo pisati pisma svojim prijateljima tvrdeći kako se više želi posvetiti proučavanju Newtona. Iako ga se više puta zvalo da se vrati u rodni Dubrovnik, on ostaje u Italiji gdje je smatrao da ima više prostora za napredovanje, no unatoč tome svojim radom je uvelike pomogao rodnoj republici.

ŠKOLSKA NATJECANJA

« Veljača 2018 »

23.02.2018. 14:08
.hr domena slavi 25 godina postojanja
CARNET je danas obilježio 25 godina otkako je Hrvatska dobila svoju nacionalnu domenu te tako postala priznata i u globalnom internetskom prostoru.

13.02.2018. 16:47
Potpredsjednik Europske komisije posjetio OŠ Izidora Kršnjavoga
Potpredsjednik Europske komisije, Andrus Ansip koji danas boravi u službenom posjetu Republici Hrvatskoj, obišao je zajedno s predsjednicom Republike Hrvatske, Kolindom Grabar-Kitarović te ravnateljem CARNET-a, Goranom Kezunovićem zagrebačku Osnovnu školu Izidora Kršnjavoga, jednu od 151 škole koja je uključena u provedbu pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“.

05.02.2018. 11:45
Obilježite s nama Dan sigurnijeg Interneta
Povodom Dana sigurnijeg Interneta, koji se obilježava u utorak, 6. veljače 2018. godine Nacionalni CERT će s početkom u 12 i 30 sati održati webinar naslovljen "WannaCry - Dani nesigurnog Interneta"