Ruđer Bošković rođen je u Dubrovniku 18. svibnja 1711. godine gdje je stekao osnovno obrazovanje da bi potom krenuo za Rim gdje stupa u isusovački Collegium Romanum gdje je završio filozofiju i teologiju. Poznajemo ga kao hrvatskog matematičara, astronoma, geodeta, fizičara, filozofa i isusovca.
Ruđer Bošković se bavio mnogim matematičkim problemima, npr logaritmima negativnih brojeva itd.
Osim matematike, bavio se i atronomijom za čije je područje napisao knjigu Pera pertinentia ad opticam et astronomiam u kojoj je sve relativno, kako vrijeme tako i prostor. U geodeziji je iznio ideju o geoidu kao obliku zemlje.
U optici je poznat po instrumentima kao što su prizma sa promjenjljivim kutom i kružni mikrometar.
Što se tiče teorije atoma u svojoj knjizi Theoria philosophiae naturalis redacta ad unicam legem virium in natura existentium, iznosi kako je sve materija i kretanje.
Period života koji je provodio u Collegiumu Romanumu bio je sve samo ne dosadan. Zanimlljivo je napomenuti kako je u toj školi npr bilo zabranjeno diktiranje gradiva, pa se učilo najviše uz pomoć nastavnika. Ne moramo ni spominjati kako se Ruđer istakao na području Crkve koja mu je u zauzvrat omogućila da provede tri godine u novicijatu Svetog Andrije gdje je slušao i retoriku, da bi potom uspješno prešao u rimski kolegij nastavljajući sa školovanjem te slušanjem matematike i filozofije.
U matematiku ga uvodi Horacie Borgondino poznati ljubitelj poezije i humanist na kojeg će se (što je ovako zanimljivi detalj za spomenuti) požaliti sam Ruđer tvrdeći da nije imao pravo školovanje što se tiče matematike, uključujući profesora i literaturu.

Nakon što je završio prvi stupanj fakulteta Ruđer je morao prihvatiti posao u nižim zavodima gdje je proveo 5 godina. Možemo reći kako je svoje nezadovoljstvo radeći na ovim poslovima rješavao tako što je navečer radio na osobnom usavršavanju kad je počeo pisati pisma svojim prijateljima tvrdeći kako se više želi posvetiti proučavanju Newtona. Iako ga se više puta zvalo da se vrati u rodni Dubrovnik, on ostaje u Italiji gdje je smatrao da ima više prostora za napredovanje, no unatoč tome svojim radom je uvelike pomogao rodnoj republici.

OŠ PLOKITE - Split
"Poštujte naše znakove"

Video materijal za učenike razredne nastave

GALERIJA UČENIČKIH RADOVA

COVID - 19
UPUTE Microsoft Teams
CISCO WEBEX MEETING
Matific za škole
TABLET S&T 8788_7
« Studeni 2020 »

HRlektire.com
CENTAR IZVRSNOSTI

HRVATSKA ENCIKLOPEDIJA

Hrvatski pravopis

Upisi u 1.razred 2019./20.

DISLAJKAM MRŽNJU

24.11.2020. 14:14
U jednom od najvećih slučajeva curenja podataka u povijesti više od 23 000 baza podataka postalo je javno dostupno. Za kolekciju baza se vjeruje kako je potekla s privatnog hakerskog ... The post CARNET-ov Nacionalni CERT utvrdio curenje podataka više od 47 000 korisničkih računa appeared first on CARNET .

20.11.2020. 16:11
CARNET-ov Nacionalni CERT sudjelovao je u jednoj od najpoznatijih i najvećih NATO-ovih vježbi u području kibernetičke obrane - ,,Cyber Coalition 2020", koja se održala od 16. do 20. studenoga. Iako ... The post CARNET-ov Nacionalni CERT sudjelovao u najvećoj NATO-ovoj vježbi jačanja kibernetičke sigurnosti appeared first on CARNET .

14.11.2020. 11:01
INFO Ponovno uspostavljena primarna veza izmedju Zagreba i Osijeka
Postovani, Prekid je saniran te mrezni promet izmedju Zagreba i Osijeka opet ide punim kapacitetom. Srdacan pozdrav, — Mrezni operativni centar (Network Operations Center – NOC) Odjel mrezne infrastrukture Hrvatska ... The post INFO Ponovno uspostavljena primarna veza izmedju Zagreba i Osijeka appeared first on CARNET .