Ruđer Bošković rođen je u Dubrovniku 18. svibnja 1711. godine gdje je stekao osnovno obrazovanje da bi potom krenuo za Rim gdje stupa u isusovački Collegium Romanum gdje je završio filozofiju i teologiju. Poznajemo ga kao hrvatskog matematičara, astronoma, geodeta, fizičara, filozofa i isusovca.
Ruđer Bošković se bavio mnogim matematičkim problemima, npr logaritmima negativnih brojeva itd.
Osim matematike, bavio se i atronomijom za čije je područje napisao knjigu Pera pertinentia ad opticam et astronomiam u kojoj je sve relativno, kako vrijeme tako i prostor. U geodeziji je iznio ideju o geoidu kao obliku zemlje.
U optici je poznat po instrumentima kao što su prizma sa promjenjljivim kutom i kružni mikrometar.
Što se tiče teorije atoma u svojoj knjizi Theoria philosophiae naturalis redacta ad unicam legem virium in natura existentium, iznosi kako je sve materija i kretanje.
Period života koji je provodio u Collegiumu Romanumu bio je sve samo ne dosadan. Zanimlljivo je napomenuti kako je u toj školi npr bilo zabranjeno diktiranje gradiva, pa se učilo najviše uz pomoć nastavnika. Ne moramo ni spominjati kako se Ruđer istakao na području Crkve koja mu je u zauzvrat omogućila da provede tri godine u novicijatu Svetog Andrije gdje je slušao i retoriku, da bi potom uspješno prešao u rimski kolegij nastavljajući sa školovanjem te slušanjem matematike i filozofije.
U matematiku ga uvodi Horacie Borgondino poznati ljubitelj poezije i humanist na kojeg će se (što je ovako zanimljivi detalj za spomenuti) požaliti sam Ruđer tvrdeći da nije imao pravo školovanje što se tiče matematike, uključujući profesora i literaturu.

Nakon što je završio prvi stupanj fakulteta Ruđer je morao prihvatiti posao u nižim zavodima gdje je proveo 5 godina. Možemo reći kako je svoje nezadovoljstvo radeći na ovim poslovima rješavao tako što je navečer radio na osobnom usavršavanju kad je počeo pisati pisma svojim prijateljima tvrdeći kako se više želi posvetiti proučavanju Newtona. Iako ga se više puta zvalo da se vrati u rodni Dubrovnik, on ostaje u Italiji gdje je smatrao da ima više prostora za napredovanje, no unatoč tome svojim radom je uvelike pomogao rodnoj republici.

« Listopad 2018 »

24.09.2018. 14:45
Objavljen preliminarni program 20. CARNET-ove korisničke konferencije CUC 2018
Objavljen je preliminarni program 20. CARNET-ove korisničke konferencije CUC 2018 koja će se pod nazivom “CUC20: mreža ideja” održati od 21. do 23. studenoga 2018. godine u Konvencijskom centru Šibenik.

19.09.2018. 14:56
U okviru CECIIS-a održan Dan e-Škola
Na Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu započela je trodnevna znanstvena konferencija posvećena informacijskim i inteligentnim sustavima - CECIIS 2018.

29.08.2018. 10:24
Webinar za učenike i roditelje: analitike učenja u e-Školama
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET organizira webinar na temu sustava za analitike učenja koji je osmišljen u okviru pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“.