TJELESNA I ZDRAVSTVENA KULTURA (šk.god. 2015./2016.)

Program za učenike:

-    redovita nastava – 70 sati godišnje (2 sata tjedno)

Ostali programi će se organizirati prema mogućnostima škole, a uključivanje učenika je dragovoljno:

-    izvannastavne aktivnosti,
-
sportska međurazredna i gradska natjecanja,
-
članstvo u sportskim klubovima.

Cilj nastavnog predmeta:

Tjelesnim aktivnostima razvijati i zadovoljiti potrebe učenika za kretanjem, kao i psihofizičke i socijalne potrebe kojima se uvećavaju adaptivne i stvaralačke sposobnosti u suvremenim uvjetima života i rada, te razvijati svijest o pomicanju i čuvanju zdravlja.

Zadaci nastavnog predmeta:

-    upoznavanje sa zakonitostima rasta i razvoja,
-
razvijanje pravilnih stavova prema zdravlju i bolestima,
-
usvajanje određenih informacija potrebnih za očuvanje zdravlja,
razvijanje radnih sposobnosti,
-
njegovanje higijenskih navika i navika za očuvanje i korištenje zdrave prirodne sredine,
-
utjecati na usklađivanje nesrazmjera rasta kostiju, mišićne mase i masnog tkiva te rasta srčanog mišića, mase tijela i krvožilnog sustava, razvijati zglobno-mišićnu osjetljivost,
-
utjecati na uspostavljanje narušenih koordinacijskih sposobnosti s obzirom na ubrzani rast u visinu, stimulirati razvijanje motoričkih sposobnosti (gibljivost, ravnoteža, preciznost, brzina, eksplozivna snaga, repetitivna snaga i statička snaga),
-
zadovoljiti potrebe za grupnom identifikacijom,
-
pomagati učenicima da svladaju krizu koja se očituje u konfliktima između pojedinaca,
-
razvijati potrebu za stvaralaštvom.

Sportska oprema i ponašanje na nastavi

Na nastavi tjelesne i zdravstvene kulture učenici moraju biti jednoobrazovno odjeveni (bijela majica bez natpisa, plavi ili crni donji dio sportske odjeće i čiste patike).
Također treba paziti da odjeća i obuća ne mogu izazvati ozljeđivanje (preširoke majice, nezavezana sportska obuća). Na sebi ne smiju imati predmete kojima mogu ozlijediti sebe i druge (sat, naušnice, prsten i sl.). Sve vrijedne stvari (novac, mobitel, nakit i sl.) ne smiju nositi na nastavu zbog mogućnosti nestanka (škola za nestanak istih neće odgovarati).
Nije dozvoljeno žvakanje ni unošenje hrane u sportsku dvoranu.

VREDNOVANJE UČENIKA U NASTAVI TZK (5. – 8.razred)

Sastavnice ocjene:

-    motorička znanja,
motorička postignuća,
motoričke sposobnosti,
funkcionalne sposobnosti,
odgojni učinci rada.

MOTORIČKA ZNANJA

Ocjenjuje se sve ono što učenici usvajaju u tijeku školske godine (preskakivanje vijače, vježbe na gredi, preskok u vis, skok u dalj, bacanje medicinke, padovi iz juda, elementi gimnastike te elementi rukometa, košarke, odbojke i nogometa).

Motorička znanja se uče, uvježbavaju, usavršavaju različitim metodama, a provjeravaju se tehničkom izvedbom pojedinog elementa te ocjenjuje ocjenom:

-    odličan (5) – učenik izvodi zadano motoričko gibanje bez greške, lako i skladno,
vrlodobar (4) – učenik izvodi gibanje s manjim greškama uz manje poteškoće,
dobar (3) – učenik izvodi vježbu s većim greškama i manjim poteškoćama,
-
dovoljan (2) – učenik izvodi vježbu s velikim greškama i uz velike poteškoće ili uz pomoć,
-
nedovoljan (1) – učenik ne može izvesti zadatak niti u elementarnom obliku niti uz pomaganje.

MOTORIČKA POSTIGNUĆA

Provjeravaju se i ocjenjuju pomoću mjerenja, a ocjena se definira prema kriterijima dogovorenim na početku školske godine, to su: trčanje na 40 m, 60 m, skok u vis i dalj, sve vrste bacanja, vršno odbijanje lopte, donje odbijanje lopte i donji i gornji servis (odbojka), vođenje lopte nogom, udarac sredinom hrpta stopala o zid (nogomet), hvatanje, dodavanje i vođenje lopte (rukomet i košarka).

MOTORIČKE SPOSOBNOSTI

Ocjenjuju se pomoću mjerenja pri čemu kao rezultat dobijemo konkretne vrijednosti izražene brojkom ili jedinicom mjere (metar, minuta, broj postignutih ponavljanja). Također se ocjenjuju razne vrste poligona, fleksibilnost, trbušnjaci, sklekovi, skok u dalj s mjesta, te drugi testovi specifični za provjeru motoričkih sposobnosti.

FUNKCIONALNE SPOSOBNOSTI

Testovi za ocjenjivanje funkcionalnih sposobnosti su trčanje na duže dionice (400 m, 600 m, 800 m, F6').

ODGOJNI ZADACI

Jedan od najvažnijih elemenata ocjenjivanja u predmetu , a od učenika se traži da:

-    redovito nosi sportsku opremu,
-
redovito i aktivno sudjeluje u nastavi,
-
pridržava se pravila ponašanja na nastavi tzk,
zdravstveno-higijenske navike,
-
sudjelovanje u izvannastavnim aktivnostima.

ŠKOLSKA NATJECANJA

« Veljača 2018 »

23.02.2018. 14:08
.hr domena slavi 25 godina postojanja
CARNET je danas obilježio 25 godina otkako je Hrvatska dobila svoju nacionalnu domenu te tako postala priznata i u globalnom internetskom prostoru.

13.02.2018. 16:47
Potpredsjednik Europske komisije posjetio OŠ Izidora Kršnjavoga
Potpredsjednik Europske komisije, Andrus Ansip koji danas boravi u službenom posjetu Republici Hrvatskoj, obišao je zajedno s predsjednicom Republike Hrvatske, Kolindom Grabar-Kitarović te ravnateljem CARNET-a, Goranom Kezunovićem zagrebačku Osnovnu školu Izidora Kršnjavoga, jednu od 151 škole koja je uključena u provedbu pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“.

05.02.2018. 11:45
Obilježite s nama Dan sigurnijeg Interneta
Povodom Dana sigurnijeg Interneta, koji se obilježava u utorak, 6. veljače 2018. godine Nacionalni CERT će s početkom u 12 i 30 sati održati webinar naslovljen "WannaCry - Dani nesigurnog Interneta"