Komunikacija škole, roditelja i učenika u okruženju izoliranosti zbog pandemije

Autor: Mate Vuković, 4. 4. 2020. 14:17

Poštovani,

uz srdačne pozdrave na početku dopustite mi se da Vam se obratim, ne samo kao ravnatelju i razrednicama, nego i kao osobama koje sa svojim nadprosječnim ljudskim i moralnim kvalitetama brinete i odgajate našu djecu.

Potaknula me je emisija Otvoreno od jučer (31. ožujka 2020.) na HRT-u s temom o psihičkom podnošenju krize koju trenutno prolaze svi građani.

Ponovio bih ono što je u jučerašnjoj emisiji rekla struka, a to je da prolazimo kroz dosad nedoživljeno razdoblje, te da će se posebna pozornost morati posveti školskoj populaciji s obzirom na neizvjesnost trajanja i svih mogućih posljedica koje mogu nastati.

Zaintrigirao me uvodni prilog u kojem djevojčica navodi kako kroz aplikaciju svi učenici iz razreda jednom tjedno imaju zajednički video sastanak s razrednicom (mislim da se radi o Zoom aplikaciji).

Stoga Vas molim je li moguće sličan model primijeniti i u OŠ Plokite.

Također, dopustite i jedan mali prijedlog, odnosno nadogradnju učeničke komunikacije tijekom ograničenja kretanja zbog pandemije. Možda bi bilo dobro, uz učeničko video povezivanja jednom tjedno poput primjera iz emisije Otvoreno ustrojiti, kao što postoji za vrijeme redovne nastave, rad u grupi s 3-4 učenice/ka „na daljinu“ (po jedan predmet tjedno) što bi dodatno smanjilo trenutnu izoliranost djece. Za takvu komunikaciju ne treba nikakva dodatna ulaganja, jer je dovoljan i whatsapp video poziv učenika iz grupe.

Mislim da za sada nema znakova da su djeca pogođena ovakvom situacijom, ali s obzirom da je očito da će se još pričekati s povratkom u škole možda se problemi počnu gomilati te bih ih bilo dobro prevenirati.

Što se tiče komunikacije s roditeljima (umjesto primanja i roditeljskih sastanaka koj se održavaju u uobičajenim okolnostima), smatram da je kreiranje whatsapp grupa između razrednika i roditelji sasvim dovoljna za komunikaciju u realnom vremenu.

Posebno bih naglasio sve čestitke i pohvale za e-školu, a kao što vidimo sustav je postao poznat i izvan Hrvatske.

Molim Vas da ovu poruku shvatite kao sugestiju što bi se reklo „s terena“, odnosno od roditelja. Ne bi htio da ispadne da pokušavam nešto nametnuti, naročito kad se vidi da školski sustav u OŠ Plokite funkcionira. Ovo je prije svega dobronamjeran prijedlog od mene kao komunikologa po struci i roditelja koji je svjestan da uspješan razvoj djeteta moguć samo uz kontinuiranu međuvršnjačku komunikaciju te suradnju škole i roditelja.

Želim Vam svako dobro,

CENTAR IZVRSNOSTI

HRVATSKA ENCIKLOPEDIJA

Hrvatski pravopis

Upisi u 1.razred 2019./20.

DISLAJKAM MRŽNJU

07.05.2021. 10:08
Webinar: "Kako unaprijediti sadržaj tečaja uz pomoć H5P alata – 1. dio"
U četvrtak, 13. svibnja 2021. godine s početkom u 13 sati nastavljamo edukaciju korisnika s webinarom pod nazivom "Kako unaprijediti sadržaj tečaja uz pomoć H5P alata – 1. dio". Sedmi u ... The post Webinar: "Kako unaprijediti sadržaj tečaja uz pomoć H5P alata – 1. dio" appeared first on CARNET .

06.05.2021. 15:52
Prethodno savjetovanje – Nabava mrežne opreme za okosnicu CARNET mreže
Hrvatska akademska i istraživačka mreža-CARNET objavila je prethodno savjetovanje sa zainteresiranim gospodarskim subjektima za nabavu aktivne mrežne opreme za nadogradnju okosnice CARNET mreže u sklopu projekta “e-Škole: Cjelovita informatizacija procesa ... The post Prethodno savjetovanje – Nabava mrežne opreme za okosnicu CARNET mreže appeared first on CARNET .

05.05.2021. 18:02
INFO Najava radova na mreznoj infrastrukturi davatelja usluge OiV – 6.05.2021
Postovani, U cetvrtak, 6. svibnja 2021., od 16:00 do 20:00 sati, odvijati ce se hitni radovi na mreznoj infrastrukturi davatelja usluge Odasiljaci i veze d.o.o.. Tijekom radova doci ce do ... The post INFO Najava radova na mreznoj infrastrukturi davatelja usluge OiV – 6.05.2021 appeared first on CARNET .