Stručni ispit - VJERONAUK

STRUČNI ISPIT SE POLAŽE PRED ISPITNIM POVJERENSTVOM U SASTAVU:

• Sabina MARUNČIĆ, profesor, viša savjetnica za vjeronauk u Agenciji za odgoj i obrazovanje, Podružnica Split, predsjednik Ispitnog povjerenstva
  • mr. sc. Josip PERIŠ, sveučilišni nastavnik religiozne pedagogije i katehetike na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Splitu, ispitivač metodike vjeronauka, član ispitnog povjerenstva
  • Miranda BANOVAC, profesor, vjeroučiteljica  u OŠ „Plokite“ Split, sustručnjakinja pripravnika, mentorica na ispitu, članica Ispitnog povjerenstva
  • Mate VUKOVIĆ, ravnatelj OŠ „Plokite“ u Splitu, član Ispitnog povjerenstva
  • Jasna DOBROŠEK-MIKULIĆ, učiteljica hrvatskog jezika u OŠ“Plokite“ Split, članica Ispitnog povjerenstva

ISPITNI ROKOVI ZA UČITELJE I STRUČNE SURADNIKE U OSNOVNIM ŠKOLAMA:

• od 15.siječnja do 01.ožujka
  • od 15.travnja do 01.lipnja
  • od 01.listopada do 15.studenoga

Stručni ispit odvija se unutar navedenih rokova, obuhvaća pisani rad, izvođenje nastavnog sata i usmeni ispit.
Pisani rad traje do 180 minuta, a prema dogovoru s mentorom određeni dan izvodi se nastavni sat nakon čega se polaže usmeni dio ispita u trajanju najviše 40  minuta.

Uspjeh na svakom dijelu ispita iskazuje se ocjenom „položio“ ili „nije položio“. Na taj se način iskazuje i opći uspjeh stručnog ispita.
Pripravnik koji je iz pisanog rada ili izvedbe nastavnog sata ocijenjen s „nije položio“, ne može polagati usmeni dio ispita. Pripravnik koji nije zadovoljio na usmenom
dijelu stručnog ispita upućuje se na ponovno polaganje tog dijela stručnog ispita.

Pripravnici koji su položili stručni ispit dobivaju Uvjerenje o položenom stručnom ispitu.

PRIPREMA STRUČNOG ISPITA

Nakon dobivanja obavijesti, pripravnik (pristupnik) treba, prema uputama iz obavijesti, kontaktirati profesora mentora (sustručnjaka) koji će:

• odrediti nastavnu temu za sat kojeg će pripravnik izvesti s učenicima pred članovima ispitnog povjerenstva
  • omogućiti pristupniku uvid u raspoloživa nastavna sredstva i pomagala
  • pomoći pristupniku na način predviđen Pravilnikom i Poslovnikom

Pripremu nastavnog sata pripravnik (pristupnik) izvodi samostalno.

TIJEK STRUČNOG ISPITA

Pisani rad – pristupnik ima mogućnost izbora između tri ponuđene teme koje određuje profesor metodike tehničke kulture. Pripravnik za vrijeme pisanja smije koristiti Hrvatski pravopis.
Sadržaj pisanog rada vrednuje se s jezičnog i metodičnog stajališta.

Izvođenje nastavnog sata – odvija se prema prethodnom dogovoru s profesorom mentorom (sustručnjakom), neovisno o ocjeni pisanog rada koja se još ne priopćuje kandidatu.
Nastavnom satu nazočni su predsjednik ispitnog povjerenstva, sveučilišni profesor metodike i profesor mentor, sustručnjak pripravnika. Pristupnik prije izvođenja samog sata predaje pisanu pripremu za nastavni sat članovima povjerenstva u tri primjerka.
Usmeni ispit – polaže pripravnik koji je uspješno položio oba prethodna dijela ispita, u pravilu pred svim članovima ispitnog povjerenstva.
U prvom dijelu usmenog ispita provjerava se znanje metodike, uključujući sadržaj pisanog rada te nastavnu temu održanog sata. Metodičke sadržaje ispituje (u pravilu) predsjednik ispitnog povjerenstva, sveučilišni profesor metodike i profesor mentor (sustručnjak pristupnika).
Slijedi provjera poznavanja Ustava Republike Hrvatske, ustrojstva školskog sustava i poznavanja rada u školi, školskih propisa, pedagoške dokumentacije i evidencije. Taj dio ispituje (u pravilu) predsjednik ispitnog povjerenstva i ravnatelj škole.
Usmeni dio stručnog ispita vodi predsjednik ispitnog povjerenstva.

« Svibanj 2018 »

24.05.2018. 11:45
Dodjela nagrada pobjedničkim scenarijima CARNET-ovog natjecanja „Lektira na pozornici robotskog kazališta“
U subotu, 26. svibnja 2018. godine, u 11 sati u I. tehničkoj školi Tesla, održat će se svečana dodjela nagrada pobjednicima CARNET-ovog natjecanja „Lektira na pozornici robotskog kazališta“ . Pozivamo sve sudionike natjecanja, ali i sve zainteresirane za ovaj uspješan projekt da se pridruže i sudjeluju na svečanoj dodjeli nagrada koju će voditi glumac Bojan Navojec.

22.05.2018. 15:35
CARNET na Znanstvenom pikniku 2018.
Sedmi po redu Znanstveni piknik održat će se od 25. do 27. svibnja 2018. godine na jezeru Jarun (Otok Univerzijade) u Zagrebu, pod visokim pokroviteljstvom Ureda Predsjednice Republike Hrvatske, Ministarstva znanosti i obrazovanja te Grada Zagreba.

21.05.2018. 13:46
Scientix webinar: „An introduction to Scientix and eTwinning“
U sklopu Scientix 3 projekta u utorak, 22. svibnja 2018. godine, u 18.00 sati održat će se webinar pod nazivom „An introduction to Scientix and eTwinning“.