> Projekti
Velikani Splita - Sv. Duje, Mako Marulić, Emanuel Vidović i Julije Bajamonti

Naša škola se može pohvaliti da već godinama ima izvrsne projekte koji se realiziraju na nivou škole. Prednost i zanimljivost ovakvog oblika nastave je veliki broj djece i djelatnika koji zajedno istražuju, uče, kreativno se izražavaju i na zanimljiv način prezentiraju svoj cjelogodišnji rad učenicima i roditeljima.
Ove godine za projekt Velikani Splita – sv. Duje, Marko Marulić, Emanuel Vidović i Julije Bajamonti, zadužene su vjeroučiteljice kao koordinatorice projekta.

Ciljevi koje smo postavili su slijedeći:

• naučiti tko su bili ovi velikani
  • upoznati povijesnu pozornicu vremena u kojem su živjeli
  • upoznati i približiti kulturno bogatstvo koje imamo (kroz posjete muzejima, galerijama, izložbama..)
  • razvijati kod učenika svijest o ljepoti, bogatstvu i važnosti kulturne baštine
  • kreativno raditi i stvarati svoj umjetnički izričaj na temelju viđenog i doživljenog
  • razvijati  zajedništvo kroz zajednički rad, druženje i učenje

Uključeni su svi razredi i svi učitelji. Svatko će dati svoj doprinos ovom projektu i to je zajednička među-predmetna i među-sadržajna korelacija.
Prvi dio projekta krenuo je u realizaciju 09.11.20011.godine. Svi učenici sedmih razreda sa svojim razrednicima, prof. Bule i vjeroučiteljicom Banovac posjetili su Muzej grada Splita i galeriju Emanuel Vidović. Uz stručno vodstvo i radionicu upoznavali smo život i djelo velikog slikara, običaje tog vremena, kulturno bogatstvo koje čuva muzej. U radionici djeca su u pisanom obliku izrazila svoje dojmove. Neke od njih donosimo u cijelosti.

Sviđa mi se ova galerija. Neobična je i posebno lijepa. Sviđa mi se to što je svaka soba različite boje, pa nas to zaintrigira na poseban način, a Emanuel je posebno nadaren slikar. Najviše mi se svidjela soba sa njegovim ateljeom. Sve je posloženo po logičnom redu da bismo lakše razumjeli.

Maja Fiamengo, 7.a

U jednoj smo galeriji bili,
Emanuelove slike vidjeli.
Vidio sam jednu sliku
U sobi posvećenoj krajoliku.
Brod na moru,
Crvenih jedara, plovi u zoru.
Svidjela mi se slika
Ovog predivnog krajolika.
Svidjela mi se galerija
i radostan sam zbog našeg posjeta.

Darko Mojsilović, 7.a

U galeriji Emanuel Vidović najviše mi se svidjela njegova soba. U sobi su mi poseban dojam ostavile lutke i tamni ambijent. Sviđa mi se što je prostorija bila zamračena, a slike osvijetljene. Sve se doimalo tako čarobno! Svaka soba ima obojene zidove po motivima koje predstavljaju slike i to je predivno. Dok sam promatrala njegovu sobu osjećala sam se ispunjeno i imala sam osjećaj da i ja živim u tom vremenu. Zamišljala sam slikara kao slika u toj sobi. Soba je prepuna stvari, ali on je u svakom predmetu pronalazio inspiraciju za slikanje i svaki predmet je budio posebne osjećaje.

Matea Vrgoč, 7.a

23. 11. 2011.godine., učenici trećih razreda sa svojim učiteljicama i vjeroučiteljicom su također bili u galeriji Emanuel Vidović. Dobrodošlicu nam je poželjela gospođa Gordana koja je održala radionicu. Preko pisma upućenog učenicima sam slikar nam je opisao svoj životni put. Uživali smo u ljepoti njegovih slika, a na kraju su učenici postali mali umjetnici koji su predivno naslikali svoje slike koje ćemo izložiti u završnici projekta. Nakon toga smo posjetili  katedralu Uznesenja Blažene Djevice Marije na nebo ( ili kako je mi zovemo katedrala sv. Duje) i otkrili djelić bogatstva koje je skriveno u tom predivnom prostoru u kojem „povijest ne šuti“ kako je rekao naš veliki papa Ivan Pavao II kad je posjetio katedralu i pomolio se na grobu sv. Duje.  Prisjetili smo se tko je bio Duje, kada je živio i zašto je umro. Uživali smo u ljepoti kipova, slika ... i svaki je pričao svoju predivnu priču. „Biblija u slikama“ – kako su mnogi nazivali vrata splitske katedrale koje je izradio veliki majstor Andrija Buvina – ispričala nam je cijeli Isusov život.
U siječnju vjeroučiteljica Perica Vukasović s učiteljicama i učenicima četvrtih razreda, te razrednicima i učenicima šestih također su posjetili katedralu i galeriju, te uz bogatu radionicu upoznale djelić toga velikog bogatstva.

U travnju nas očekuju radionice o Marku Maruliću koje će biti obogaćene i sudjelovanjem glumaca. Učiteljica Margita Bule sa grupom učenika istražuje život i rad Bajamontija. U svibnju ćemo kroz prigodan program i izložbu prikazati djeci i roditeljima rezultate našeg zanimljivog rada.

Fotografije s projekta "Velikani Splita" možete vidjeti u Foto-galeriji

« Svibanj 2018 »

24.05.2018. 11:45
Dodjela nagrada pobjedničkim scenarijima CARNET-ovog natjecanja „Lektira na pozornici robotskog kazališta“
U subotu, 26. svibnja 2018. godine, u 11 sati u I. tehničkoj školi Tesla, održat će se svečana dodjela nagrada pobjednicima CARNET-ovog natjecanja „Lektira na pozornici robotskog kazališta“ . Pozivamo sve sudionike natjecanja, ali i sve zainteresirane za ovaj uspješan projekt da se pridruže i sudjeluju na svečanoj dodjeli nagrada koju će voditi glumac Bojan Navojec.

22.05.2018. 15:35
CARNET na Znanstvenom pikniku 2018.
Sedmi po redu Znanstveni piknik održat će se od 25. do 27. svibnja 2018. godine na jezeru Jarun (Otok Univerzijade) u Zagrebu, pod visokim pokroviteljstvom Ureda Predsjednice Republike Hrvatske, Ministarstva znanosti i obrazovanja te Grada Zagreba.

21.05.2018. 13:46
Scientix webinar: „An introduction to Scientix and eTwinning“
U sklopu Scientix 3 projekta u utorak, 22. svibnja 2018. godine, u 18.00 sati održat će se webinar pod nazivom „An introduction to Scientix and eTwinning“.