POSJET PRIRODOSLOVNOM MUZEJU I ŽIDOVSKOJ SINAGOGI

Autor: Mate Vuković, 5. 2. 2016.

Prekrasan, suncem obasjan dan, kao stvoren za šetnju. I prema predviđenom planu uputili su se učenici sedmih razreda sa svojim razrednicima, asistenticom i pripravnicom u „šetnju“ prema muzeju.

Pošto nas je bilo više od 70 nismo svi mogli odjednom razgledavati muzej i imati radionicu, pa smo se podijelili u dvije grupe – jedna koja je ostala u razgledavanju školjki, rakova, koralja i drugih ljepota našeg mora, a druga grupa je otišla do Židovske sinagoge. A kasnije smo zamijenili uloge!

U Prirodoslovnom muzeju, uz stručno vodstvo, razgledali smo bogatstvo našeg mora i ponovili gradivo koje smo učili iz biologije. Pod budnim okom profesora Joška nije nam mogao promaknuti niti jedan detalj. Postavljao nam je i dodatna pitanja i time poticao na dublje razmišljanje i zaključivanje. U radionicama smo gledali prezentaciju o mekušcima i školjkašima, a potom sami prepoznavali školjke i njihova imena. Vrlo zanimljivo i zabavno!

Za to vrijeme grupa koja je posjetila sinagogu uživala je u predivnom predavanju o Židovskom narodu, običajima, blagdanima… Doznali smo da je ovo jedna od 3 najstarije sinagoge. Vidjeli kako izgledaju neki važni predmeti koji se koriste kod molitve – kipa ili pokrivalo za glavu, molitveni šal, Tora – sveta knjiga, menzuza koja se nalazi kod ulaznih vrata, te riječi koje svaki pobožni Židov izgovara svaki dan: „Šema Yisrael!“  Razgovarali smo o košer ili čistoj hrani kod Židova, Kadišu ili molitvi za pokojne,  o blagdanima i običajima vezanim uz blagdane. Posebno nas je zainteresirao Jom kipur ili dan pomirenja. Poziv i nama da svima oprostimo, da molimo za oprost te živimo u miru i zajedništvu  uvažavajući različitosti. Jedna od predivnih stvari u Židovstvu je poštovanje žene i majčinstva.

Uz sve različitosti naši korijeni su nam isti. Naši praoci su Abraham, Izak i Jakov. No, Židovi nisu prepoznali obećanog Mesiju, Isusa. Oni Ga još uvijek očekuju. Proslavili su  Roš Hašanah ili 5776  Novu godinu, jer oni ne računaju vrijeme kao mi,  prije Krista i poslije Krista. Deset zapovijedi koje je Mojsije primio na brdu Sinaj temelju su njihova i našeg vjerničkog života. Zar to nije dovoljno za radost zajedništva i bogatstvo različitosti?

Umorni, ali radosni i bogati novim spoznajama, laganom šetnjom došli smo do naše škole.  I jedna zanimljivost – danas smo imali više sati nego obično, ali oni su tako brzo prošli, jer su bili „super“.