preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Plokite" Split

 > Naslovnica
Vijesti

Zanimljivosti - U tajnom svijetu pandi

Autor: Mate Vuković, 17. 4. 2015.

Povučene velike pande fasciniraju ljude diljem svijeta, ali se jako malo zna o tome kako provode svoje vrijeme u bambusovim šumama Kine. Ipak, to više nije nepoznanica jer je istraživački tim sa Sveučilišta Michigan došao do novih spoznaja koje su objavljene u ovomjesečnom časopisu Journal of Mammalogy. Naime, znanstvenici su pratili pet pandi u divljini na kojima su se nalazile GPS ogrlice koje su prikupile mnogo podataka tijekom višemjesečnog promatranja. Što su točno otkrili, pročitajte u nastavku.
Pande su vrlo povučena vrsta te ih je vrlo teško promatrati u divljini, tako da nismo imali pravu predodžbu o tome gdje su i što čine iz dana u dan. Nakon što smo prebacili sve podatke u računalo mogli smo vidjeti gdje se kreću. Bilo je fascinantno sjesti i gledati njihove kretnje tijekom cijele godine. To je naš mali prozor u njihov svijet", rekla je Vanessa Hull, znanstvena suradnica sa Sveučilišta Michigan. Jindong Zhang, koautor studije te postdoktorant sa Sveučilišta Michigan, dodaje: „Ovo je velika prilika da se zaviri u tajni svijet pandi koji je bio zabranjen za nas u prošlosti."
U istraživanju je sudjelovalo pet pandi: tri odrasle ženke, Pan Pan, Mei Mei i Zhong Zhong, mlada ženka Long Long te mužjak Chuan Chuan. Jedinke su bile uhvaćene te su se na njih stavile GPS ogrlice. Pratilo ih se tijekom perioda od 2010. do 2012. godine u prirodnom rezervatu Wolong na jugozapadu Kine.
Kineska vlada vodi brigu o zaštiti ugroženih pandi za koje je duže od deset godina vladala zabrana stavljanja GPS ogrlica. Ovo je jedan od prvih puta da korištena tehnologija pruža više detalja o kretanju pandi te njihovim međusobnim odnosima tijekom godine.
Jedno od najvećih iznenađenja je bilo da su se pande ponekad družile zajedno. One su pretežno usamljene životinje, što je opće poznato, ali ipak je utvrđeno da su tri pande iz ove skupine (Chuan Chuan, Mei Mei i Long Long) obitavale u istom dijelu šume u isto vrijeme (nekoliko tjedana u jesen te u proljeće izvan uobičajene sezona parenja).
"Vidimo da to očito nije bila samo slučajnost, jer mogli smo vidjeti da se nalaze na istim mjestima u to doba godine te se zadržavaju na tim mjestima dosta dugo, što nikada ne bismo očekivali", rekla je Hull. "To bi mogao biti dokaz da pande ipak nisu usamljene životinje kao što se dosad vjerovalo", dodao je Zhang.
Mužjak je imao veći raspon kretanja nego bilo koja ženka, što je navelo istraživače da nagađaju kako je mužjak proveo neko vrijeme tražeći ženke na tom području, pri čemu je označavao svoju prisutnost ostavljanjem mirisa po stablima, trljanjem smrdljive žlijezde od njih.
Hull je rekla da su saznali nešto o hranjenju kod pandi za vrijeme ovog razdoblja. Naime, mnoge životinje se kreću u području oko njihovog doma kojem se vraćaju te ga brane, dok pande imaju čak 20 ili 30 takvih područja, za što je Hull rekla da bi to mogao biti odraz njihove strategije hranjenja.
Poznato je da pande obitavaju u područjima gdje se nalazi bambus, hrana koja čini gotovo njihovu cijelu prehranu. Nakon što pojedu bambus na jednoj poziciji presele se na sljedeću, što povećava područje njihovog kretanja. No, ono što je ova studija otkrila je da su se pande opet vratile u područja gdje su se već hranile, točno nakon šest mjeseci. To sugerira da pande pamte mjesta gdje su se uspješno hranile te njihov povratak na ta područja govori da tu opet očekuju obilje hrane. Također, određene lokacije kojima se pande kreću, mogu imati i druge važnosti za pande kao što je komunikacija s drugim pandama.
Kineska vlada je nedavno izdala izvješće o stanju očuvanosti panda. U izvješću piše da je populacija panda u divljini porasla za 17 posto, odnosno da sada broji 1864 jedinke te da je njihovo stanište povoljnije za život. Ipak, Jianguo "Jack" Liu, koautor studije, napominje da fragmentacija staništa, ljudski utjecaj i klimatske promjene i dalje bacaju sjenu na budućnost pandi.

Članak je prenesen s portala Biologija.

 




OGLASNA PLOČA
do kraja II.pougodišta

E-Dnevnik od 10.09.2018.
Sigurnost na internetu

"Poštujte naše znakove"

 

 

GALERIJA UČENIČKIH RADOVA

 

COVID - 19
Važni dokumenti
UPUTE Microsoft Teams
CISCO WEBEX MEETING
Matific za škole
TABLET S&T 8788_7
Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Office 365
HRlektire.com
CENTAR IZVRSNOSTI

HRVATSKA ENCIKLOPEDIJA

Hrvatski pravopis

ŽUPANIJSKA NATJECANJA


VREMENSKA PROGNOZA

FINALE ŠKOLE U NOGOMETU

CISOK SPLIT

Centar za informiranje i savjetovanje o karijeri

Portal - Upisi u srednju



Upisi u 1.razred 2019./20.

 

Županijska natjecanja


Upisi u srednje škole


Osiguranje učenika

Učeničke marende

PROMET d.o.o. SPLIT

Izvanučionička nastava

NATJEČAJI ZA
TURISTIČKE AGENCIJE

QR Code

VIDEO OŠ PLOKITE

Zdravstveni odgoj


OGLASNA PLOČA

 

Grad Split Prijatelj djece

Hrabri telefon

 

DISLAJKAM MRŽNJU

Prijavi zlostavljanje

Stop nasilju među djecom

 

PREKINI LANAC

 

Wikipedia

Hrvatska imena

 

Saznajte svoj OIB

 

Tražilica
Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja
Korisni linkovi
 > MZOS
 > AZOO
 > NCVVO
 > Ettaedu
 > CARNet
 > Upisi.hr
 > CARNet Admin
 > Google
 > E-matica

ČASOPISI

DNEVNI TISAK

"Stare slike" Splita


 

Korisni linkovi

Srednje škole u Splitu
Službene stranice SPLIT

Tv program

Radio stanice

Najgledaniji video

 

Županijsko natjecanje

CARNet Vijesti
CMS za škole logo
Osnovna škola "Plokite" Split / Slavonska 13, HR-21000 Split / os-plokite-st.skole.hr / ured@os-plokite-st.skole.hr
preskoči na navigaciju