Natjecanje učenika u poznavanju prometnih pravila 25.4.2014.

Autor: Mate Vuković, 26. 4. 2014.

Biku vozin od četvrte, ali po ulici – ne divljam

Divan dan, divan poligon. U svega četiri riječi moglo bi stati jučerašnje natjecanje za djecu osnovnoškolske dobi u poznavanju prometnih pravila, ali i vještina, pod nazivom „Sigurno u prometu 2014.“, a u organizaciji Hrvatskog autokluba, uz pomoć Policijske uprave splitsko-dalmatinske i uz potporu Županije.
Četrdeset i četvero malenih pokazalo je zavidno znanje, a o vještinama upravljanja biciklom da i ne govorimo. Zaustavili smo dvanaestogodišnjeg Mislava Penovu (V.c, OŠ „Plokite“) odmah nakon što je u prolazu jedne od tri testne pozicije osvojio maksimalni broj bodova.

Biciklom je prošao „ulicama“, davao signale rukama prilikom skretanja, poštovao horizontalnu i vertikalnu signalizaciju, pokazao kako zna i može voziti jednom rukom i parkirao svoje „vozilo“ u centimetar.

- Dva sam dana proučavao prometna pravila, a vozim biciklu ionako od četvrte godine. Znaš, ne smiš divljat po ulici s biciklon – sa smiješkom će Mislav, a mi mu obećali da nećemo nikako napisat kako se bicikl može voziti i na – zadnjem kolu.

- Tata me naučio vozit biku, a ja san se danas skoncentrirao i polako, pažljivo prešao poligon – veli nam još jedan „petaš“ s Plokita Toma Šiklić.

I Toma je licencirane ispitivače HAK-a i MUP-a ostavio bez daha. A nije bilo lako, vjerujte na riječ. Trebalo je vozeći bicikl proći ispod prepreka, zaobilaziti iste, u malo prostora napraviti krug, održavajući ravnotežu. Nakon ovog, izlučnog natjecanja, najbolja ekipa će otići na državno natjecanje u Rovinj, koje će se održati 20.svibnja. Ekipu pobjednika činit će dvije djevojčice i dva dječaka.

- U školi imamo izvannastavne aktivnosti iz prometa, koliko je to djeci drago govori vam podatak kako je čak 36 učenika petih razreda pristupilo školskom natjecanju – puna ponosa nam veli nastavnica Iva Nosić iz OŠ „Kman-Kocunar“.

- Nakon prošlogodišnjeg pilot programa, gdje smo organizirali dolazak djece iz Kaštela, Solina i Trogira na ovaj poligon, tako da im je lokalna samouprava financirala prijevoz, sada smo proširili suradnju s ostalim gradovima u županiji. Osigurana su sredstva za rad i mi se nadamo kako će ovo djeci biti od velike pomoći pri ponašanju u prometu – kazuje nam Marko Bekavac, tajnik Županijskog odbora za sigurnost.
Bez obzira na to što je bila riječ o natjecanju, atmosfera na jednom od najljepših europskih prometnih poligona bila je opuštena. Djecu, kao i silne generacije prije njih, odlazak na poligon na Turskoj kuli – raduje, a i ostaje im lijepom uspomenom iz školskog doba. Podsjetimo, splitski poligon radi od daleke 1971.godine u kontinuitetu.

Dalmatinski predstavnici na državnom natjecanju iz prometa, obavijestio nas je Igor Podrug, tajnik splitskog HAK-a, bit će: Prošper Gurdulić, OŠ „Jelsa“ (mentorica Katija Barbić) i  Mislav Penova, OŠ „Plokite“ (mentor Danijel Rajić) od dječaka, a djevojčice će predstavljati Lara Galić, OŠ „Kman-Kocunar“ (mentorica Iva Nosić) i Katarina Krišto, OŠ „Knez Trpimir“ iz Kaštel Gomilice (mentor Zoran Vukić). Čestitamo od srca.

Preneseno iz "Slobodne Dalmacije" 26.4.2014.godine.

MISLAVE, ČESTITAMO !!!!

Više fotografija možete pogledati u  Foto-galeriji.