Dogodilo se na današnji dan 16. kolovoza

Autor: Mate Vuković, 16. 8. 2012.

- Godine 1863. je na današnji dan potpisana Proklamacija o emancipaciji kojom su oslobođeni robovi u pobunjenim južnjačkim državama. Abrahamu Lincolnu ukidanje ropstva bilo je gotovo podjednako važno kao ujedinjavanje zemlje podijeljene Građanskim ratom. Proklamacija je izdana u dva navrata - prvi puta 1862. kao preliminarna najava dok je 1893. stupila na snagu, a dodan je i popis deset saveznih država na koje se odnosila.

- Edwin Prescott je na današnji dan 1898. patentirao 'roller coaster' nazvan "Loop-the-Loop" na temelju kojeg su razvijeni 'roller coasteri' s petljom koji su neizbježni u svim zabavnim parkovima. Prescott je prugu izradio od čelika te je znatno povećao krug i sigurnost. Njegov 'roller coaster' publici je predstavljen tri godine kasnije, ali je bankrotirao jer su se posjetitelji bojali u njemu voziti.

- U Berlinu su 1936. zatvorene 11. Olimpijske igre, a 1954. izašlo je prvo izdanje popularnih američkih sportskih novina Sports Illustrated.

- Godine 1985. u bračnu luku su uplovili Madonna i Sean Penn. Pjevačica se za glumca udala s 27 godina, a razvod je uslijedio 1989. "Bio je potpuno opsjednut mojom karijerom i nije bio spreman na velikodušnost u bilo kojem smislu", rekla je Madonna nakon razvoda.

- Na današnji dan 1977. umro je Elvis Presley u 42. godini života.
Odlazak kralja rock n rolla duboko je pogodio obožavatelje koji su se čuvši tragičnu vijest odmah se počeli okupljati na njegovom imanju u Gracelandu.
Elvis Presley potpuno zasluženo nosi prestižnu titulu kralja rock n rolla. Karijeru je započeo 1953. hitom "Heartbreak Hotel". Do 1977. prodao je preko 700 milijuna ploča.
60-ih godina nastupao je u brojnim filmovima za koje je također snimao glazbu. Kasnih 60-ih vraća se na pozornicu i tada su uslijedile duge i uspješne turneje.
1967. se oženio sa dugogodišnjom djevojkom Priscillom Ann Wagner (kada ju je upoznao imala je samo 14 godina). Prema brojnim biografima brak je bio izuzetno turbulentan i nestabilan. I Priscilla i Elvis imali su nekoliko izvanbračnih afera. U konačnici su se razveli 1973.
Nakon tih dana Elvis se sve teže nosio sa slavom što je dovelo do konzumacije raznih droga. Pred kraj karijere droge su uzele toliki danak o njegovo zdravlje da je gotovo bio neprepoznatljiv. U konačnici i umire zbog komplikacija 1977.
Teško je reći da je Elvisu slava donjela sreću, upravo suprotno. Krug ljudi koji ga je okruživao bio je poznat kao "Memphis Mafia" - tadašnji glazbeni novinar John Harris nazvao ih "parazitima". Svi bliski prijatelji i glazbeni agenti pokušavali su na Elvisu zgrnuti velik novac.
Parazitski odnos nastavio se i nakon kraljeve smrti, tj. odmah nakon smrti - jedan od njegovih rođaka Billy Mann čak je primio svotu od 18,000 $ da za novine slika mrtvog Elvisa u lijesu .
Elvis je živio život pun uspona i padova, no ipak za života dosegao je vječnost. Elvis Presley zauvijek će ostati upamćen kao jedna od najvažnijih ikona 20. stoljeća.