Početak nastavne godine 2020./2021.

Autor: Mate Vuković, 2. 9. 2020.

Nastavna godina 2020./2021. započinje u ponedjeljak, 7. rujna 2020. godine.

Redovita nastava odvija se u dvije smjene koje se tjedno izmjenjuju, počevši kako slijedi:

Smjena „ A“ (1., 3., 5. i 7. razred), ujutro
Smjena „ B“ ( 2., 4., 6. i 8. razred), poslijepodne

Točno vrijeme ulaska u školsku zgradu, ulaz koji je određen za svaki razredni odjel, kao i učionica u kojoj će se odvijati nastava bit će naknadno objavljeni na web stranici  Škole.

Škola započinje s radom po MODELU A (detaljno opisan u Modelima i preporukama MZO), što znači da se cjelokupan odgojno-obrazovni rad odvija neposredno u školi.

Za pojedine učenike moguće je organizirati i provoditi nastavu online putem, za što je potrebna detaljna liječnička dokumentacija. Potvrde liječnika za izrazito vulnerabilnu (osjetljivu) djecu u skladu s Uputama za sprječavanje i suzbijanje epidemije COVID-19 vezano za rad predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola u školskoj godini 2020./2021. dostupne su na poveznici:https://www.hzjz.hr/wpcontent/uploads/
2020/03/Upute_vrtici_i_skole_24_08_2020_HZJZ-1.pdf
.).

Roditelji/skrbnici trebaju izmjeriti tjelesnu temperaturu djetetu svaki dan prije dolaska u školu, te u slučaju povišene tjelesne temperature ne smiju dovoditi dijete u školu već se javljaju telefonom ravnatelju škole i izabranom pedijatru/liječniku obiteljske medicine radi odluke o testiranju i liječenju djeteta. Učenici viših razreda mogu sami izmjeriti temperaturu. Vrijednost izmjerene temperature prije polaska u školu roditelj/učenik je dužan upisati u posebnu bilježnicu i pokazati je učitelju/domaru/spremačici na ulasku u školu.

Djeca u školu dolaze sama ili u pratnji roditelja na način kako bi dolazili da nema epidemije. Roditelji/skrbnici koji dovode i odvode djecu u školu to čine na način da ne ulaze u školu, osim ako je to neophodno zbog iznimno opravdanih razloga ili je roditelj učenika 1.razreda ili je roditelj učenika s teškoćama u razvoju, već dolaze do ulaza u školsko dvorište pri čemu zadržavaju distancu od najmanje 1,5 metra u odnosu na druge roditelje/skrbnike i djecu. Roditelji i djeca iz istog kućanstva ne moraju držati distancu.

U školu učenici ulaze prema  utvrđenom rasporedu po razredima i samo u vrijeme koje je utvrđeno za ulazak njihovog razreda (a što će, kako je već naprijed rečeno biti objavljeno na web stranici Škole). Ulazak učenika u školu i odlazak do razreda nadziru razredne učiteljice, odnosno učitelji koji s razrednim odjelom imaju 1. nastavni sat.

Kod ulaska u školu učenik dezinficira potplate obuće. Učenik  se odmah nakon ulaska upućuje do toaleta ili razreda na pranje ruku sapunom i vodom i upućuje se u svoj razred. Po završetku pranja ruku učenik odlazi odmah u svoju učionicu prema unaprijed utvrđenoj ruti, bez zadržavanja i bespotrebnog dodirivanja površina i predmeta oko sebe i smješta se na svoje  mjesto za sjedenje. Kad svi učenici jednog  razrednog odjela  uđu u svoj razred, tada počinju ulaziti učenici drugog razrednog odjela u školu.

Učenici  bi trebali što je više moguće održavati distancu (fizičku udaljenost) jedan od drugog  i od odraslih (preporučeno 1,5 m). Učenici  ne nose zaštitne maske osim u slučaju kada u razredu nije moguće održati fizičku udaljenost od drugih učenika i osoba u učionici. Masku mogu nositi učenici koji to žele i oni učenici koji su u razredu  izrazito vulnerabilnih osoba i kojima je nošenje maske preporučio liječnik.

U razrednoj nastavi s učenicima boravi njihova učiteljica razredne nastave i učitelji predmetne nastave koji predaju u tom razredu engleski jezik, glazbenu kulturu i izborne predmete.

U predmetnoj nastavi s učenicima borave predmetni učitelji i to tako da je što manji broj predmetnih učitelja tijekom dana u jednoj odgojno-obrazovnoj skupini.

Odmori se organiziraju u različito vrijeme, školsko zvono se ukida, a nastava i nastavni sati započinju u različito vrijeme za različite razredne odjele kako učenici ne bi došli u kontakt s učenicima drugih razrednih odjela. Učenici se kreću izvan učionice samo ako je to nužno.

Kod pojave znakova bolesti koji upućuju na moguću zarazu COVID-19 (povišena tjelesna temperatura – pod pazuhom 37,2, simptomi respiratornih bolesti – kašalj, poteškoće u disanju, grlobolja, poremećaj osjeta njuha i okusa i gastrointestinalne smetnje – proljev, povraćanje i bol u trbuhu) dijete/učenik ostaje kod kuće i javlja se  telefonom izabranom liječniku obiteljske medicine koji odlučuje o testiranju. O znakovima bolesti i testiranju roditelj telefonom mora obavijestiti školu.

Ako pojedini učenik  razvije simptome COVID-19 tijekom boravka u ustanovi, učitelj odmah obavještava roditelje, koji u najkraćem mogućem roku trebaju doći po dijete. Do dolaska roditelja dijete se izolira u prikladnoj prostoriji. Odmah po utvrđivanju simptoma djetetu je  potrebno dati  masku za lice. Po odlasku djeteta  dezinficirati će  se prostorija u kojoj je dijete bilo izolirano. Škola je odredila  prostor za izolaciju i  djelatnike koji su zaduženi za brigu o bolesnom djetetu do dolaska roditelja.

PRILOŽENI DOKUMENAT:

-  Provedbeni plan OŠ Plokite - 07.rujna 2020.