2012-08-01 06:52:04

Dogodilo se na današnji dan 01. kolovoza

 - Doseljavanjem Slavena i Hrvata na ove prostore krajem 6. st i početkom 7. st Nin postaje njihovo prvo političko, kulturno i vjersko središte. Za vrijeme hrvatskih narodnih vladara Nin je jedna od njihovih prijestolnica iz koje upravljaju državom, a isto tako i važna ratna i trgovačka luka. 7. lipnja 879. godine knez Branimir od pape Ivana VIII. prima pismo koje je u ono doba bilo priznanje države Hrvatske. 1069. godine Petar Krešimir IV. u Ninu prvi naziva Jadransko more našim morem u darovnici kojom zadarskom samostanu Sv. Krševana daruje otok Maun. 1080. godine za vrijeme kralja Dmitra Zvonimira papinski legat održava crkveni sabor.
Gubitkom državne samostalnosti Nin kao i cijela Hrvatska pada pod mađarsku krunu. Za to vrijeme Nin je samostalna gradska komuna što mu potvrđuju Andrija II. 1205. godine na današnji dan i Bela IV. 1244. godine. Ludovik I. Anžuvinac 1371. godine održava sabor plemstva i građanstva hrvatske i Dalmacije i naziva Nin naš glavni i kraljevski grad dalmatinski.

 - Kisik su 1774. godina na današnji dan otkrili, neovisno jedan o drugome, švedski ljekarnik Scheele i Joseph Priestly. Pravo objašnjenje i značenje njihovog otkrića dao je 1779. godine Antoine Laurent de Lavoisier. Lavoisier je ustanovio da se zrak sastoji od dvaju plinova čiji je omjer 1:4 i koje je nazvao oxygen i azot. Dokazao je da su reakcije gorenja, disanja i hrđanja u biti istovrsne reakcije - reakcije oksidacije. Lavoisier je plin iz originalnog naziva 'vitalni zrak' preimenovao u oxygène 1777. prema grčkom korijenu ὀξύς (oxys) (kiselina, doslovno "oštro," prema okusu kiseline) i -γενής (-genēs) (stvaralac), jer je greškom smatrao da je kisik sastavni dio svih kiselina. Kemičari su naknadno dokazali da je Lavoisier bio u krivu (zapravo je vodik taj koji čini osnovu kiselosti), ali tada je već bilo kasno i ime je ostalo u upotrebi. Hrvatski naziv skovao je jezikoslovac Bogoslav Šulek prema riječi kiselo.


 - Nakon njemačke okupacije Nizozemske židovska je obitelj Frank od 1942. godine živjela u tajnom skloništu, dok ih 1944. godine nije otkrio Gestapo i otpremio u njemačke koncentracijske logore, gdje su svi iz obitelji, osim oca, umrli. Nakon rata pronađen je u Amsterdamu Annin dnevnik o godinama provedenim u neprekidnu strahovanju i u potpunoj izolaciji. Zadnji unos u Anin dnevnik bio je upravo na današnji dan.



 - 1936. počela je XI. Olimpijada u Berlinu u sklopu tadašnje nacističke Njemačke.
Berlin je izabran da bude domaćin Olimpijade 2 godine (1931.) prije no što je na vlast došla nacistička stranka.Hitler je iskoristio Olimpijadu kao promociju svojih rasističkih ideala pa su tako u Njemačku reprezentaciju mogli ući samo "arijevski" sportaši.Prije početka igara u Berlinu su maknuti brojni natpisi "Židovi su nepoželjni", a policija je uhitila sve pripadnike romske manjine i zadržala ih u posebnom logoru.Igre je službeno otvorio Adolf Hitler. U mimohodu sportaša neki su Hitlera pozdravili s prepoznatljivim nacističkim pozdravom uzdignute desnice.Puno se govorilo o bojkotu Olimpijade u nacističkoj Njemačkoj no u konačnici jedino Španjolska i SSSR nisu došle.Olimpijada u Berlinu bila je prva Olimpijada koju je pratila televizija.
Najveći broj medalja je osvojio domaćin Njemačka - 89.

 

 


Osnovna škola "Plokite" Split