Kruh koji se dijeli ...

Autor: Mate Vuković, 21. 10. 2011.

Jesenje prohladno, vlažno jutro. Oko nas mirisi otpalog lišća, svježe studeni, grožđa, zemlje i kiše. U školi je toplo. Miriše kruh. Danas proslavljamo Dan kruha. Zahvalit ćemo se Majci Zemlji na obilnim darovima – ukusnim, prekrasnim, mirisnim, tajanstvenim i jednostavnim. Ukrašeni su razredni panoi, panoi u atriju škole. Pripremljen je i kratki, multimedijalni prigodni program – recitacije, igrokazi, plesovi, pjesme, power point prezentacija: Od zrna do pogače.
Zajedno smo blagovali blagoslovljeni kruh. Lijepo je zajedničkim blagovanjem primiti blagoslov, ali i darovati, darovati od srca. Središnja tema ovogodišnje proslave Dana kruha je: Kruh koji se dijeli. Odlučili smo prikupiti namirnice za ljude kojima su potrebne, naravno u suradnji sa Caritasom crkve Marije Pomoćnice. Djeca su se ovoj akciji odazvala u velikom broju, punoga srca. Shvatila su koliko je plemenit i lijep osjećaj zajedništva u ljubavi i dobroti.

OD ZRNJA DO KRUHA

Prošle smo godine posijali sjeme da bi usjevi nikli na vrijeme. Proljetos su se na vjetru zeleno talasali, a prije samog ljeta zlatno klasali. Bojalo se klasje da ne dođe tuča, jer oblak ponekad tuči vrata otključa pa ona iz oblaka rado pobjegne, a onda cijelo polje po zemlji polegne. Obuklo je klasje haljine sjajne i pomalo hranilo ptice, a nestrpljivo čekalo vršilice, jer za klasje je velika sreća napuniti zrnjem mnoštvo vreća.

Mislite li da je za zrnje strašno kad ga melju u sitno brašno? Ne, zrnje s užitkom želi da se u mirisno brašno zabijeli. Za zrnje nema veće sreće nego kad se u bijeli kruh ispeče, pa kad se ispeče u perece i počne privlačit pozornost djece ili kad od brašna baka ispeče slanutke što su tako slanutljivi da se jedu šutke i ispunjavaju želje malih trbuha da što ljepše proslave zajedno i u dobroj volji Dane kruha.

Ipak, sve nećemo samljeti i ispeći. Nešto je zrnja ostalo u vreći da ga zasijemo i ove jeseni.

Josip Balaško ( Iz dječjeg časopisa Radost, 2009. )

Priloženi dokumenti:
Kruh_koji_se_dijeli.pdf (449.75 KB)