Ponovno prikupljanje baterija

Autor: Mate Vuković, 20. 1. 2018.

S početkom nove kalendarske godine, ponovo započinjemo s akcijom PRIKUPLJANJA BATERIJA (mobilni uređaji, daljinski upravljači, satovi, igračke…).

Ova EKO akcija vrlo je bitna jer;

-     potičemo svijest učenika o potrebi pravilnog zbrinjavanja starih baterija
  -
skrećemo pozornost učenika na važnost odvajanja opasnog otpada od ostalog otpada iz
        kućanstva
  -
uočavamo direktnu povezanost čovjeka i prirode te uzročno-posljedične veze
        ljudskog nemara prema prirodi, te mogućih posljedica zagađenja površinskih i
        podzemnih zaliha vode
  -
potičemo razvoj svijesti o potrebi očuvanja kvalitete prirodnog okoliša
  -
potičemo ekološku osviještenost učenika, roditelja te mještana
  -
potičemo na ekološko djelovanje u domu i školi te se pomalo navikavamo na
        selektivno odlaganje otpada

Mnoge stare baterije i akumulatori u sebi sadrže teške metale kao što su olovo, kadmij ili živa koji, koliko su korisni, toliko su i štetni. Iz oštećenih kućišta starih baterija može doći do istjecanja opasnih tvari i teških metala u vodu i okoliš, čime se ozbiljno ugrožava priroda te zdravlje ljudi i životinja.

Iz istog razloga, starim baterijama i akumulatorima nije mjesto u komunalnom otpadu, niti u prirodi gdje, na žalost, još uvijek često završavaju. Stoga je Zakonom o zaštiti okoliša između ostalog propisano da se i stare baterije moraju odlagati odvojeno od komunalnog otpada.

Molim učitelje – razrednike da u svojim učionicama osiguraju mjesto za odlaganje baterija (kutija, vrećica…).

Razred koji skupi najviše baterija bit će NAGRAĐEN!

Pa krenimo…

Ravnatelj

do pocetka šk. godine

« Kolovoz 2018 »

02.08.2018. 13:06
Pilot projektom e-Škole započela digitalna transformacija škola u Hrvatskoj
Škole koje sudjeluju u CARNET-ovom pilot projektu "e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola" značajno su napredovale u primjeni digitalnih tehnologija, pokazuju rezultati završnog vrednovanja digitalne zrelosti škola koje su CARNET i Fakultet organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu (FOI), akademski partner na projektu, proveli u razdoblju od veljače do travnja ove godine.

18.07.2018. 12:28
Svečano potpisan Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za strateški projekt Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO)
U srijedu, 18. srpnja 2018. godine u Ministarstvu znanosti i obrazovanja potpisan je Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za strateški projekt „Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO)", referentnog broja KK.01.1.1.08.0001, u okviru „Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. -2020."

02.07.2018. 10:31
Ministarstvo znanosti i obrazovanja, CARNET i UNESCO surađuju u pripremi Strategije digitalne zrelosti škola
U sklopu provedbe projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt)“ u Zagrebu se, od 2. do 4. srpnja 2018. godine, održava posljednja radionica Povjerenstva za izradu Strategije digitalne zrelosti škola. Radionicu organizira Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET kao nositelj pilot projekta e-Škole, u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja te stručnjacima iz UNESCO-a.