Klokan bez granica - četvrtak, 22.03.2018. u 12 sati i 30 minuta

Autor: Mate Vuković, 29. 1. 2018.

Udruga "Klokani bez granica" međunarodnog je karaktera i okuplja predstavnike velikog broja Europskih zemalja. Njezin je cilj popularizirati matematiku i omogućiti širenje osnovne matematičke kulture. Glavna joj je zadaća organizacija igre - natjecanja "Matematički klokan" koja popularizira matematiku među mladima. Namjera je motivirati učenike da se bave matematikom izvan redovitih školskih programa.

IGRA - NATJECANJE

Motto igre - natjecanja "Matematički klokan" je: bez selekcije, eliminacije i finala. Natjecanje se organizira svake godine u ožujku, istoga dana, u isto vrijeme, u svim zemljama sudionicama. Sastoji se od 12 zadataka za skupine Pčelica i  Leptirić, odnosno 24 zadatka za sve ostale skupine. Zadaci su raznovrsni i poredani od lakših prema težima. Za svaki je zadatak ponuđeno pet odgovora od kojih je samo jedan ispravan. Službeni su jezici "Klokana" francuski i engleski, a pitanja su prevedena na jezike zemalja sudionica. Igra - natjecanje se samofinancira članarinom sudionika - natjecatelja. Prikupljena se sredstva koriste za organizaciju, pripremu zadataka i simbolične poklone svim natjecateljima. Najmanje polovina prikupljene svote mora se potrošiti za nagrade najboljima.

PROPOZICIJE

ZA SKUPINE ECOLIERS (4. i 5.razred), BENJAMINS (6. i 7.razred) i CADET (8.razred)

• vrijeme pisanja je 75 minuta
  • rješava se 24 zadatka
  • natjecanje je pojedinačno
  • računari su zabranjeni
  • svaki zadatak ima pet ponuđenih odgovora od kojih je samo jedan točan
  • prvih osam pitanja nosi po 3 boda, drugih osam po 4 boda, a trećih osam po 5 bodova
  • ako nijedan odgovor nije zaokružen, zadatak donosi 0 bodova
  • ako je zaokruženi odgovor pogrešan, oduzima se četvrtina bodova predviđenih za taj zadatak
  • na početku svaki sudionik dobiva 24 boda, kako bi se izbjegli negativni bodovi
  • najveći mogući broj bodova je 120

ZA SKUPINE PČELICA (2.razred) I LEPTIRIĆ (3.razred)

• vrijeme pisanja je 60 minuta
  • rješava se samo 12 zadataka
  • natjecanje je pojedinačno
  • računari su zabranjeni
  • prva četiri pitanja nose po 3 boda, druga četiri po 4 boda, a treća četiri po 5 bodova
  • ako nijedan odgovor nije zaokružen, zadatak donosi 0 bodova
  • na početku svaki sudionik dobiva 12 bodova, kako bi se izbjegli negativni bodovi
  • najveći mogući broj bodova je 60

Natjecanje "Klokan bez granica" u našoj školi održat će se u četvrtak
22. ožujka 2018. godine, s početkom u 12 sati i 30 minuta.

ZADACI I RJEŠENJA
- Klokan bez granica od 2012. do 2017. -

Godina Pčelice Leptirići Ecolier Benjamin Cadet
2017. zadaci - rješenja zadaci - rješenja zadaci - rješenja zadaci - rješenja zadaci - rješenja
2016. zadaci - rješenja zadaci - rješenja zadaci - rješenja zadaci - rješenja zadaci - rješenja
2015. zadaci - rješenja zadaci - rješenja zadaci - rješenja zadaci - rješenja zadaci - rješenja
2014. zadaci - rješenja zadaci - rješenja zadaci - rješenja zadaci - rješenja zadaci - rješenja
2013. zadaci - rješenja zadaci - rješenja zadaci - rješenja zadaci - rješenja zadaci - rješenja
2012. zadaci - rješenja zadaci - rješenja zadaci - rješenja zadaci - rješenja zadaci - rješenja

« Svibanj 2018 »

24.05.2018. 11:45
Dodjela nagrada pobjedničkim scenarijima CARNET-ovog natjecanja „Lektira na pozornici robotskog kazališta“
U subotu, 26. svibnja 2018. godine, u 11 sati u I. tehničkoj školi Tesla, održat će se svečana dodjela nagrada pobjednicima CARNET-ovog natjecanja „Lektira na pozornici robotskog kazališta“ . Pozivamo sve sudionike natjecanja, ali i sve zainteresirane za ovaj uspješan projekt da se pridruže i sudjeluju na svečanoj dodjeli nagrada koju će voditi glumac Bojan Navojec.

22.05.2018. 15:35
CARNET na Znanstvenom pikniku 2018.
Sedmi po redu Znanstveni piknik održat će se od 25. do 27. svibnja 2018. godine na jezeru Jarun (Otok Univerzijade) u Zagrebu, pod visokim pokroviteljstvom Ureda Predsjednice Republike Hrvatske, Ministarstva znanosti i obrazovanja te Grada Zagreba.

21.05.2018. 13:46
Scientix webinar: „An introduction to Scientix and eTwinning“
U sklopu Scientix 3 projekta u utorak, 22. svibnja 2018. godine, u 18.00 sati održat će se webinar pod nazivom „An introduction to Scientix and eTwinning“.