Klokan bez granica - četvrtak, 22.03.2018. u 12 sati i 30 minuta

Autor: Mate Vuković, 29. 1. 2018.

Udruga "Klokani bez granica" međunarodnog je karaktera i okuplja predstavnike velikog broja Europskih zemalja. Njezin je cilj popularizirati matematiku i omogućiti širenje osnovne matematičke kulture. Glavna joj je zadaća organizacija igre - natjecanja "Matematički klokan" koja popularizira matematiku među mladima. Namjera je motivirati učenike da se bave matematikom izvan redovitih školskih programa.

IGRA - NATJECANJE

Motto igre - natjecanja "Matematički klokan" je: bez selekcije, eliminacije i finala. Natjecanje se organizira svake godine u ožujku, istoga dana, u isto vrijeme, u svim zemljama sudionicama. Sastoji se od 12 zadataka za skupine Pčelica i  Leptirić, odnosno 24 zadatka za sve ostale skupine. Zadaci su raznovrsni i poredani od lakših prema težima. Za svaki je zadatak ponuđeno pet odgovora od kojih je samo jedan ispravan. Službeni su jezici "Klokana" francuski i engleski, a pitanja su prevedena na jezike zemalja sudionica. Igra - natjecanje se samofinancira članarinom sudionika - natjecatelja. Prikupljena se sredstva koriste za organizaciju, pripremu zadataka i simbolične poklone svim natjecateljima. Najmanje polovina prikupljene svote mora se potrošiti za nagrade najboljima.

PROPOZICIJE

ZA SKUPINE ECOLIERS (4. i 5.razred), BENJAMINS (6. i 7.razred) i CADET (8.razred)

• vrijeme pisanja je 75 minuta
  • rješava se 24 zadatka
  • natjecanje je pojedinačno
  • računari su zabranjeni
  • svaki zadatak ima pet ponuđenih odgovora od kojih je samo jedan točan
  • prvih osam pitanja nosi po 3 boda, drugih osam po 4 boda, a trećih osam po 5 bodova
  • ako nijedan odgovor nije zaokružen, zadatak donosi 0 bodova
  • ako je zaokruženi odgovor pogrešan, oduzima se četvrtina bodova predviđenih za taj zadatak
  • na početku svaki sudionik dobiva 24 boda, kako bi se izbjegli negativni bodovi
  • najveći mogući broj bodova je 120

ZA SKUPINE PČELICA (2.razred) I LEPTIRIĆ (3.razred)

• vrijeme pisanja je 60 minuta
  • rješava se samo 12 zadataka
  • natjecanje je pojedinačno
  • računari su zabranjeni
  • prva četiri pitanja nose po 3 boda, druga četiri po 4 boda, a treća četiri po 5 bodova
  • ako nijedan odgovor nije zaokružen, zadatak donosi 0 bodova
  • na početku svaki sudionik dobiva 12 bodova, kako bi se izbjegli negativni bodovi
  • najveći mogući broj bodova je 60

Natjecanje "Klokan bez granica" u našoj školi održat će se u četvrtak
22. ožujka 2018. godine, s početkom u 12 sati i 30 minuta.

ZADACI I RJEŠENJA
- Klokan bez granica od 2012. do 2017. -

Godina Pčelice Leptirići Ecolier Benjamin Cadet
2017. zadaci - rješenja zadaci - rješenja zadaci - rješenja zadaci - rješenja zadaci - rješenja
2016. zadaci - rješenja zadaci - rješenja zadaci - rješenja zadaci - rješenja zadaci - rješenja
2015. zadaci - rješenja zadaci - rješenja zadaci - rješenja zadaci - rješenja zadaci - rješenja
2014. zadaci - rješenja zadaci - rješenja zadaci - rješenja zadaci - rješenja zadaci - rješenja
2013. zadaci - rješenja zadaci - rješenja zadaci - rješenja zadaci - rješenja zadaci - rješenja
2012. zadaci - rješenja zadaci - rješenja zadaci - rješenja zadaci - rješenja zadaci - rješenja

ŠKOLSKA NATJECANJA

« Veljača 2018 »

23.02.2018. 14:08
.hr domena slavi 25 godina postojanja
CARNET je danas obilježio 25 godina otkako je Hrvatska dobila svoju nacionalnu domenu te tako postala priznata i u globalnom internetskom prostoru.

13.02.2018. 16:47
Potpredsjednik Europske komisije posjetio OŠ Izidora Kršnjavoga
Potpredsjednik Europske komisije, Andrus Ansip koji danas boravi u službenom posjetu Republici Hrvatskoj, obišao je zajedno s predsjednicom Republike Hrvatske, Kolindom Grabar-Kitarović te ravnateljem CARNET-a, Goranom Kezunovićem zagrebačku Osnovnu školu Izidora Kršnjavoga, jednu od 151 škole koja je uključena u provedbu pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“.

05.02.2018. 11:45
Obilježite s nama Dan sigurnijeg Interneta
Povodom Dana sigurnijeg Interneta, koji se obilježava u utorak, 6. veljače 2018. godine Nacionalni CERT će s početkom u 12 i 30 sati održati webinar naslovljen "WannaCry - Dani nesigurnog Interneta"